SEO odaklı metin dendiğinde akla ilk gelen kavramlar arasında anahtar kelime yer alıyor. Peki anahtar kelime tam olarak nedir? Doğru anahtar kelime seçimi nasıl yapılır?

Anahtar kelime, içeriğin tam olarak ne ifade ettiğini anlatan fikirler ve konular olarak tanımlanabilir. SEO açısından bakıldığında ise anahtar kelimeler, kullanıcıların arama yaparken kullandığı kelime ve cümleler olarak tanımlanabilir. Bu kelimeler sayesinde doğrudan hedef kitlenize hitap edebilirsiniz. 

Sitenizin üst sıralara taşınması için anahtar kelimelerin doğru kullanılması büyük önem taşıyor. Ürün ve hizmetlerinizle alakalı olan anahtar kelimeleri bulmanız, organik bir trafik akışı elde etmenizi sağlıyor. Bunun için de odağınızın hangi anahtar kelimelerle ilgili olacağına dikkat etmelisiniz. Peki anahtar kelime bulmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Yazınızın Konusunu Belirleyin

Metinler genel bir konu yerine özel olarak üretiliyor. Peki sizin metninizin ana konusu ne olacak? Metnin okurlara yararı nedir? Metin, okuyuculara nelerin cevabını veriyor ya da nelerin cevabını vermiyor? Metninizin ana temasını belirledikten sonra anahtar kelime seçimini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Belirleme Araçlarını Kullanın

Anahtar kelime belirleme işlemi için bazı ücretsiz anahtar kelime araçları bulunuyor. Bu araçlar, konunuzla ilgili olan anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı oluyor. Üstelik bu kelimelerin aranma hacmini, alakalı diğer kelimeleri ve rekabet düzeyini de görmenize yardımcı oluyor. Elde edeceğiniz bu bilgilerle anahtar kelimeleri kolaylıkla bulabilir ve doğru hedef kitleye ulaşabilirsiniz. 

Anahtar Kelimeleri İçeriğinize Optimize Edin

Oluşturmuş olduğunuz içerik için belirlediğiniz anahtar kelimeleri optimize etmeniz gerekiyor. Burada yapmanız gereken, belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri metin içerisinde doğru şekilde yerleştirmek. Alt başlık, paragraf içi gibi alanlara tutarlı bir şekilde anahtar kelime seçimi yapmanız gerekiyor. Bir paragraf içerisinde çok fazla anahtar kelime kullanmak, metnin spam olarak görülmesine neden oluyor. Bu nedenle anahtar kelimeleri doğru şekilde yerleştirmeniz büyük önem taşıyor.

Anahtar Kelimeleri Başlık İçerisinde Kullanın

Başlıkta yer alan anahtar kelimeler doğru hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Okuyucuların dikkatini doğrudan çekebileceğiniz bu hamle, arama motoru botlarının da sitenizi ziyareti sırasında olumlu katkılar elde etmenizi sağlıyor. Soru öbekli anahtar kelimeleri başlıklarda tercih edebilirsiniz.


Metinler içerisinde anahtar kelime seçimini, bahsettiğimiz 4 püf nokta ile kolaylıkla yapabilirsiniz. SEO metinler ve anahtar kelimelerle ilgili daha çok bilgi için sitemizi takipte kalabilir ve diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.