Günümüzde sosyal medya kullanımı büyük önem taşıyor. Bu nedenle işletmeler de sosyal medya platformlarının gücünü kullanarak bilinirliğini arttırmaya ve markasını büyütmeye devam ediyor. Sosyal medyada reklam kullanımı arttıkça yeni sosyal medya reklam türleri karşımıza çıkıyor. En popüler sosyal platformlar arasında yer alan Instagram, en çok reklam verilen mecralardan biri olarak biliniyor. Dilerseniz sizler de işletmenize Instagram hesabı açabilir ve kendi reklamınızı verebilirsiniz. Peki, Instagram’da nasıl reklam verilir? Etkili bir reklam kampanyası için izlenilmesi gereken yol nedir? Konuyla ilgili bütün detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Doğru Reklam Modelini Belirleyin

Sosyal medya reklam yönetimi yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurların başında doğru reklam modelini belirlemek geliyor. Doğru reklam modelini belirlemek, reklamlardan alacağınız performansı daha da arttırıyor. Bu nedenle herhangi bir Instagram reklamı hazırlamadan önce reklamın amacını belirleyerek doğru reklam modelini bulabilirsiniz. Peki, Instagram reklam modelleri nelerdir?

  • Marka bilinirliği
  • Erişim
  • Video görüntüleme
  • Geri dönüşüm
  • Uygulama indirme
  • Potansiyel müşteri edinme
  • Trafik
  • Etkileşim

Instagram reklam modelleri arasında yer alıyor.

Hedef Kitlenizi Oluşturun 

 Instagram’da reklam verirken dikkat edilmesi gerekenler arasında hedef kitle analizi de yer alıyor. Doğru hedef kitle analizini yaparak reklamlardan alacağınız verimi arttırabilirsiniz. Bunun için Facebook Business Manager’ı kullanabilirsiniz. Facebook Business Manager içerisinde hedefleme ayarları yer alıyor. Özel hedef kitle, benzer hedef kitle gibi çeşitli ayarları güncelleyerek doğru hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.


Doğru Görsel Seçimi Yapın

Instagram reklam verme taktiklerinden birisi de doğru görsel seçimi yapmak olarak biliniyor. Şirketiniz, ürün ya da hizmetinizle bağlantısı olmayan görseller kullanmak kullanıcıyı yanıltıyor ve bu durum itibarınızın zedelenmesine neden olabiliyor. Peki, doğru görsel seçimi nasıl yapılabilir?

  • Görsel Kalitesine Önem Verin

Instagram platformunun reklam standartları olarak belirlediği görsel boyutları bulunuyor. Bu nedenle Instagram’a uygun boyutlarda görsel seçmeniz gerekiyor. Belirtilen görsel çözünürlüğü altında bir paylaşımda bulunduğunuz zaman, kullanıcılar kalitesiz bir görselle karşılaşıyor. Bu durum işletmenizi olumsuz yönde etkiyebiliyor. 

  • İşletme-Görsel İlişkisini Kurun

İşletmenizin ürün ve hizmetleri dışında paylaşımlarda bulunmak farklı hedef kitleleri de kendinize çekmenize yardımcı oluyor. Bu nedenle dilerseniz bağımsız paylaşımlar da yapabilirsiniz. Yine de bağımsız paylaşım yaparken işletmenizden uzaklaşmamanız büyük önem taşıyor. Örneğin logonuzu her zaman paylaşım içerisine ekleyebilir ya da logonuzda yer alan renkleri görsel içerisinde tercih edebilirsiniz. Bu sayede markanızın bilinirliliği daha da arttırabilirsiniz.

Kısa ve Net Olun

Instagram reklam verme konusunda başarılı olmanın yollarından biri de kısa ve net olmaktan geçiyor. Görselle birlikte uzun uzun açıklamalar kullanıcıların sıkılmasına neden olabiliyor. Bu yüzden amacınızı, isteklerinizi daha kısa ve net cümlelerle ifade edebilirsiniz. 

Reklam Bütçenizi Doğru Ayarlayın

Instagram üzerinde reklam vermek istediğinizde bütçe ayarı yapmanız gerekiyor. Eğer günlük reklam bütçesi giriyorsanız, yapmış olduğunuz reklam kampanyalarını yakından takip etmelisiniz. Bu sayede reklamınız beklediğiniz sonucu vermediğinde reklamı geri çekebilir ya da durdurabilirsiniz. Bunların yanı sıra reklam kampanyalarınız için belirli bir zaman aralığı seçerek, bu süre zarfında kullanılacak bütçeyi de ayarlayabilirsiniz.

Instagram’ın Reklam Prosedürlerine Uyumluluk Sağlayın

Instagram reklamlarında %20’den fazla metne izin verilmiyor. Bu da açıklamaların en fazla 300 kelime olarak yazılmasını sağlıyor. Ayrıca Instagram görsellerinde 1.9:1 ile 1:1 en boyutu, 600 x 315 piksel 1.9:1 yatay / 600 x 600 piksel kare, 1080 x 1080 piksel olmak üzere görsel boyutlarını kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlara dikkat ederek reklam hazırlığı yapabilirsiniz.

Son olarak dilerseniz sosyal medya ve içerik ajanslarından destek alarak Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında reklam verebilirsiniz. Eğer sizler de bir sosyal medya ve içerik ajansıyla çalışmak istiyorsanız İçerik Yağmuru ekibiyle tanışmalısınız. Buraya tıklayarak istediğiniz içerik hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dilerseniz konuyla ilgili olarak “İşletmenizi Sosyal Medya Üzerinde Öne Çıkaracak İpuçları” isimli diğer blog yazımızı da okuyabilirsiniz.